مؤسسه و مهد قرآنی اسوه

حفظ روخوانی تجوید صوت و لحن

چکیده
در جوامع انسانی به‌ویژه جوامع ثروتمند، احساس بی‌معنایی و عدم خوشبختی باوجود رفاه مادی افزایش یافته است. تجربه نشان داده است که ماده‌گرایی در ایجاد شادی و احساس خوشبختی موفق نبوده است‌. افرادی که توجه بیشتری به ثروت،‌ ظاهر شخصی و شهرت دارند، بیشتر دچار افسردگی، کاهش انگیزه برای زیستن و دردهای‌ جسمانی می‌شوند. تحقیقات نشان داده است که ماده‌گرایی باعث به خطر انداختن سلامت جسمانی و روانی افراد می‌شود. معنویت برای جمعیت قابل توجهی از مردم جهان مهم و حیاتی است. حتی در جوامع صنعتی و فرامدرن نیز برخلاف انتظار، معنویت طالبان زیادی دارد و از عناصر مهم زندگی افراد جامعه است. این مقاله‌ی هرچند کوتاه می‌کوشد تا نشان دهد که آموزش مبتنی بر از آیات و روایات چگونه بر کاهش اضطراب مؤثر خواهد بود.
مقدمه
تحقیقات نشان داده است که ماده‌گرایی باعث به خطر انداختن سلامت جسمانی و روانی افراد می‌شود. معنویت برای جمعیت قابل توجهی از مردم جهان مهم و حیاتی است. آماری که در نتیجه پژوهش‌های نظرسنجی در آمریکا منتشر شده‌اند، براین ادعا صحه می‌گذارند (بیکر ، ۱۹۹۷؛ میلر، ۲۰۰۳ ). آمار و ارقام بیانگر این موضوع است که مردم آمریکا نسبت به جنبه‌های معنوی و مذهبی زندگی علاقه‌مند هستند.
دین از عوامل مهم و تأثیرگذار در سلامت روان است. دین چهره‌ی جهان را در نظر فرد دیندار دگرگون می‌کند و طرز تلقی او را از خود، خلقت و رویدادهای پیرامون تغییر می‌دهد. فرد دیندار خود را تحت حمایت و لطف همه جانبه‌ی خداوند به‌مثابه بزرگترین نیروی موجود می‌بیند و بدین‌ترتیب احساس اطمینان، آرامش و لذت معنوی عمیقی به وی دست می‌دهد. او خداوند را سرچشمه خیر و برکت می‌داند. بنابراین در نظر چنین فردی همه رویدادها، حتی بلایا و مصایب، نعمت و آزمایشی از جانب خداوند تلقی می‌شوند. او خود را موظف می‌داند که سختی‌هایی که با قدرت عقل قابل توجیه نیستند را با ایمان تحمل کند، تا به تکامل دست یابد. چنین فردی به‌واسطه‌ی ناملایمات و ناکامی‌های زندگی دچار نامیدی و اضطراب نمی‌شود؛ زیرا خداوند را حامی خویش می‌داند. او اطمینان دارد که این حوادث و رویدادها گذرا هستند و او پاداش صبر خود را خواهد گرفت. فرد دیندار با همنوعان و اطرافیان خود رابطه‌ی خوب و مبتنی بر احترام متقابل و محبت برقرار می‌کند (کروز ، ۲۰۰۳).
مذهب به زندگی فرد معنا و هدف می‌دهد و باعث ایجاد امید و آزادی شخصی در فرد می‌شود. احساس کنترل در افراد مذهبی به‌واسطه‌ی دعاکردن ایجاد می‌شود. افراد مذهبی آستانه تحمل بالاتری دارند و از الگوی تصمیم‌گیری خاصی استفاده می‌کنند. مذهب باعث برخورداری از حمایت اجتماعی بیشتر می‌شود (کوئنیگ، ۲۰۰۴).‌
رابطه آموزش و کاهش اضطراب
با توجه به اینکه آموزشِ برگرفته از آیات قرآن در افراد مضطرب، آنها را در مقابل دغدغه¬ها، گرفتاری¬ها و روش مقابله با مشکلات آشنا می¬کند و به آنها آموزش می¬دهد که مسائل را در موقعیت¬های ترس و اضطراب قابل حل بدانند و روش¬های رویارویی با اضطراب را به آنها نشان داده که چه چیزهایی باعث اضطراب آنها می¬شود تا به موقع بتوانند پیشگیری و یا درمان کنند. چیزهایی که آرامش روانی انسان را از بین می¬برد، نبود توکل به خدا است خداوند در قرآن می‌فرماید: «حسبنا الله و نعم الوکیل نعم المولی و نعم النصیر» اگر کسی به‌خدا توکل کند هیچ اضطرابی نخواهد داشت (بیرجندی، ۱۳۷۸). فرد متوکل در سختی¬ها به خداوند اعتماد و اطمینان می¬کند و کارها را به‌خدا وا می¬گذارد «افوض امری الی الله» صبر را پیشه خود قرار می‌دهد که «ان الله مع الصابرین» و «و تواصو باالصبر» و همزمان از کارهای اشتباه خود عبرت می¬گیرد و توبه می¬کند «توبوا الی‌الله» هنگام مواجهه با موقعیت¬های اضطراب تکیه-گاهی جز خدا ندارد و به‌خدا پناه می¬برد و دعا می¬کند «یا ایها الذین امنوا استجیبوالله و للرسول اذا دعاکم لما یحییکم» همین امر باعث آرامش و سکینه خاص است که ویژه آن دلی است که طهارت دارد و آن از جانب خدا است.
با آموزش تأثیر اضطراب در ایجاد علائم جسمانی، رفتاری و شناختی، روانی، کمک به افراد در شناسایی آنها و بیان تأثیر اضطراب در زندگی فردی، اجتماعی و روانی در می¬یابند بسیاری از این علائم جسمانی که آنها در مواجهه با موقعیت‌های اضطراب¬آور تجربه می-کنند، ناشی از دور شدن از یاد خدا و آرامش است و در صورت مواجهه با آن، اگر مهارت¬های مقابله¬ای را به‌کار ببندند از تشدید آن جلوگیری می‌کنند، همچنین کاربرد روش¬های مقابله¬ای در زندگی روزمره و حتی امتحان می¬تواند نور امید را در دل آنان زنده کند و باعث عزت‌نفس و کنترل خشم و سلامت روان آنان نیز گردد.
آرامش، استقرار و امنیتِ نفس برای پرهیزگار محقق می¬شود؛ زیرا ایمان راستینش به خداوند او را نسبت به کمک و لطف خداوند امیدوار می¬کند. مؤمنی که به خدا ایمان دارد، از هیچ چیز در این دنیا نمی¬هراسد، چون می¬داند تا خدا نخواهد هیچ شر و آزاری بر او نمی¬رسد (تغابن: ۱۱). تا خداوند نخواهد هیچ انسانی یا قدرتی در دنیا قادر نیست به او ضرری رساند یا چیزی را از او منع کند، به‌همین دلیل شخص پرهیزگار، ا‌نسانی است که امکان ندارد، ترس یا اضطراب بر او چیره شود (بقره: ۱۱۲).
خداوند متعال می¬فرماید: «ثم انزل السکینه علی رسوله و علی المؤمنین» آنگاه خدا سکینه خود را بر پیامبرش و بر مؤمنان نازل کرد. همان‌گونه که یاد خدا موجب آرامش دل‌ها است، یاد او موجب رستگاری انسان هم است. خداوند متعال می¬فرماید: «واذکر الله کثیراً لعلّکم تفلحون؛ خدا را فراوان یاد کنید، امید است که رستگار شوید» و «الا بذکر الله تطمئن القلوب» و این پاداش و موهبتی الهی به سبب یاد خدا و لیاقت مؤمن است و هرگز یک امر طبیعی شخصی نیست که وصف شجاعان باشد. شاید شجاعان زیادی باشد که آرامش نداشته باشند. بنابراین با آموزش و گسترش مهارت¬های مقابله¬ای، مانند توکل بر خدا، دعا، نیایش، صبر، توبه و … عامل مؤثر و سازنده¬ای در پیشگیری و درمان آسیب¬های روانی در نوجوانان به‌وجود می‌آید.
یافته¬های این پژوهش نمایانگر این است که افراد با اعتقادات مذهبی و با توکل و تکیه بر یک مبدأ و اتصال به نیروی عظیم آن، می¬توانند سلامت روان خویش را حفظ کنند تا در مقابل سختی¬ها دچار اضطراب، ناامیدی، افسردگی و … نشوند.
نتیجه‌گیری
در این‌میان اهمیت به چند نکته بسیار مهم است:
۱. بازبینی در فرآیند تربیت مذهبی کودکان و نوجوانان؛
۲. پررنگ کردن نقش خانواده در فرآیند آموزش؛
۳. برگزاری کارگاه‌هایی برای معلمان و مشاوران؛
۴. برگزاری کلاس‌های آموزش رویکرد اسلامی در مقابله با استرس.

برچسب ها :
دسته : تهذیبی,مطالب سایت

تاریخ : مرداد ۲۳, ۱۳۹۶ ساعت : ۸:۳۹ ب٫ظ

دیدگاه های این مطلب :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلمات کلیدی

پیش دبستانی قرآنی اسوه